استادان و رهروان موسیقی ایرانی

تلاشی است نه در خور شان و مرتبه هنرمندان این مرز و بوم.هدف ابراز ارادت است به ستارگان هنر و ادب ایران عزیز.

علومی مهدی(نوازنده کمانچه،ویلن و مدرس)

 

آقای مهدی علومی در سال 1346 در تهران متولد شد. پس از اخذ دیپلم ریاضی در سال 1364 از دبیرستان البرز ، در رشته کاردانی آمار کرمانشاه به سال 1365 پذیرفته شد ( آغاز آشنایی بنده با آقا مهدی از همان روزها بود که همکلاس و همخانه بودیم . سالهای جنگ و بمباران شهرها از جمله کرمانشاه که مورد شدیدترین حملات قرار می گرفت این امر موجب شد برخی از ترمها را در تهران یا کرمان درس بخوانیم ). آقای علومی در سال 1368 فوق دیپلم آمار را گرفت و پس از آن با توجه به علاقه شدیدی که به موسیقی داشت سال 1370 در کنکور هنر شرکت نمود  و در سال1374 کارشناسی موسیقی از دانشگاه هنر را با کسب رتبه اول و ارائه پایان نامه تحصیلی تحت عنوان تطبیق دو ردیف سازی برومند و آوازی کریمی  با راهنمایی استاد داریوش طلایی به پایان رسانید . ایشان در سال 1383 فارغ التحصیلی  در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه هنر در رشته نوازندگی ساز ایرانی با ارائه پایان نامه تحصیلی تحت عنوان اجرا با ساز کمانچه و آنالیز قطعات اجرا شده در سه بخش تکنوازی,گروه نوازی و جواب آواز با راهنمایی استاد دکتر داریوش صفوت و مشاوره اقای دکتر هومان اسعدی را در کارنامه خود دارد. آقای علومی هم اکنون عضو هیات علمی دانشگاه گیلان می باشند همچنین در برخی از موسسات آموزشی به تدریس اشتغال دارند.ایشان ضمن تشکر و قدردانی از همه استادانش حق استاد مهدی آذرسینا را بر گردن خود بیشتر از بقیه استادان می داند.

فعالیت ها و سوابق شخصی :

1362-شروع فراگیری موسیقی در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایرانی با ساز ویلن نزد استاد مهدی آذر سینا .

 1367- نوازندگی ساز کمانچه  و فراگیری ردیف سازی میرزا عبدالله به روایت نورعلی برومند نزد استاد مهدی آذرسبنا .

1370-پذیرفته شدن در آزمون کارشناسی رشته موسیقی دانشگاه هنر

1372-1375-تدریس موسیقی در هنرستان موسیقی اصفهان به مدت سه سال تحصیلی

 1372- حضور در محضر پر فیض استاد اصغر بهاری ,استاد مسلم کمانچه در قرن اخیر که تا پایان عمر ایشان به  فراگیری شیوه نوازندگی آن استاد پرداختم.و حاصل این دوران انتشار کتابی است که بعد ها تحت عنوان ((نواخته های استاد اصغر بهاری)) توسط انتشارات ماهور به چاپ رسید .

1373-تدریس موسیقی در کلاس های آزاد موسیقی جهاد دانشگاهی دانشگاه هنر که تا خرداد سال 1387ادامه داشت.

1375-1379-همزمان با تشکیل گروه آینه به سرپرستی استاد مهدی آذرسینا به همکاری با این گروه پرداخته و به نوازندگی کمانچه در این گروه مشغول شدم. خاصل این همکاری ها اجرای کنسرت های متعدد در تهران  و بسیاری از شهرهای ایران بود و متعاقب آن چندین اثر موسیقایی به صورت نوارهای کاست و سی دی صوتی که از آن میان می توان به کاست های ((سیاوشانه))و ((سیاه مشق))اشاره کرد .این همکاری ها تا سال 1379 ادامه داشت  و اخرین کار این گروه کاست ((غم زیبا)) به سزپرستی و اهنگ سازی مسعود شناسا و آواز شهرام ناظری بود .

 1379-در نخستین مسابقه نوازندگی سازهای کمانچه  و ویلن در جشنواره موسیقی فجر به عنوان داور مسابقات که در شهر اصفهان برگزار شد حضور داشتم.

 1380-چاپ و انتشار کتاب ((نواخته های استاد اصغر بهاری)) توسط  انتشارات ماهور که این کتاب شامل 36 قطعه از بداهه نوازی های استاد بهاری است .

 1380-شرکت و پدیرفته شدن در آزمون کارشناسی ارشد نوازندگی ساز ایرانی در دانشکده موسیقی دانشگاه هنر .

 1381-1387-تدریس در دانشکده موسیقی دانشگاه هنر

1381-1384-عضویت در گروه ارکستر تجربی مدرن تهران به سرپرستی آقای دکتر حمیدرضا اردلان که همکاری با این گروه در طول سه سال به اجرا و ضبط بیش از 12ساعت موسیقی انجامید.انتشار سی دی ((تمرین تنال)) ازجمله این اجراهاست که توسط نشر هرمس منتشر شده است .

 1383-1384-تدریس در هنرستان موسیقی پسرانه  تهران در دوره های متوسطه و عالی در دو سال تحصیلی.

 1383- اجرای موسیقی در بخش پژوهش جشنواره موسیقی فجر همراه با گروه ارکستر تجربی مدرن تهران به سرپرستی اقای حمیدرضا اردلان که اجرای این گروه به عنوان یکی از اجراهای برگزیده جشنواره شناخته شد.

1384-شرکت و اجرای موسیقی در جشنواره موسیقی کردی که در شهر سلیمانیه عراق برگزار گردید.

  1383-1385-تدریس در دوره کارشناسی موسیقی ایرانی در دانشگاه سوره .

  1384-1387-راهنمایی و مشاوره پایان نامه های تحصیلی کارشناسی موسیقی و همچنین عضو هیئت داوران جلسات دفاعیه پایان نامه ها در دانشگاه هنر و سوره.

 1386-سخنرانی در هفته پژوهش در دانشگاه گیلان با موضوع ((بحثی تاریخی درباره سیر تحول و شیوه نوازندگی کمانچه .

  1388-سخنرانی در هفته پژوهش در دانشگاه گیلان با موضوع ((مقوله حال در موسیقی ایرانی و ارتباط ان با تکنیک نوازندگی))

  1389-اجرای کنسرت دو نوازی کمانچه و تمبک در دانشگاه گیلان  28 اردیبهشت.

 1389-اجرای کنسرت به همراه گروه شکر شکن به سرپرستی و اهنگ سازی استاد مهدی اذرسینا در تالار وحدت 6 آبان.