استاد عبداله معارفی نوازنده سنتور

استادعبدالله معارفی فرزند زنده یاد ناصر معارفی و نوة شادروان عبدالله خان معارفی (ملقب به شمس‌الملکی) که هر دو مرحوم از نوازندگان چیره‌دست ویلون بودند، در سال 1325 چشم به جهان گشود. عموهای استاد بنام‌های منصور، مسعود و منوچهر همگی از هنرمندان عرصه موسیقی بودند که روزگاری برنامه‌های زنده رادیویی اجرا می‌کردند و در آن دوران برادران معارفی یکی از معروف‌ترین گروه‌های هنری رادیو ایران بشمار می‌رفت.
از همین رو استاد عبدالله معارفی در سن چهار سالگی شیفته فراگیری موسیقی شد. در این رابطه استاد خود می‌گوید: با توجه به صغر سن و جثه کوچکم فراگیری ویلون آسان نبود لذا با تشویق و راهنمایی مرحوم پدرم در نزد ایشان شروع به آموختن سنتور کردم.
دیری نپایید که استاد با استعداد کم‌نظیر خود ردیف‌های موسیقی سنتی ایرانی را با ساز سنتور فراگرفت و اولین برنامه رایویی خود را سن 7 سالگی اجرا کرد. در آن دوران استاد معارفی معمولا به همراه عموهای هنرمند خود در اماکن مختلف به اجرای برنامه می‌پرداخت اما خاطره‌ای استثنایی از استاد مبین توانمندی شگرف ایشان در چیرگی بر ساز است. استاد می‌گوید: وقتی هفت ساله بودم روزی نوازنده سنتور یک گروه ارکست رادیو به دلیل نامعلومی غیبت کرده بود که عوامل آن گروه از من خواستند که بجای ایشان، گروه را همراهی نمایم و چون اجرای من از نظر آنان فوق‌العاده بود از آن به بعد در زمره اجرا کنندگان برنامه‌های رادیویی درآمدم. استاد سالها با خوانندگانی چون اکبر گلپایگانی، محمود محمودی خوانساری، یونس دردشتی و ... همکاری داشته و در سال 1355 نیز به مدت یکسال از سوی وزارت فرهنگ و هنر جهت آموزش سنتور به کاشان عزیمت نموده است. از ویژگی‌های استاد معارفی بداهه‌نوازی اوست که وی را از دیگر هنرمندان متمایز می‌کند. این ویژگی منحصر به یکی دو دستگاه  نیست بلکه تمام دستگاه‌های موسیقی سنتی ایرانی را شامل می‌شود. در حال حاضر علیرغم مشکلات فراوان، استاد مشغول تربیت شاگرد بوده و لحظه‌ای از آموزش غافل نمی‌شود تا این موهبت الهی نسل به نسل و سینه به سینه در میان اهل هنر ماندگار شود .

برگرفته از وبلاگ سنتور نوازی

/ 0 نظر / 81 بازدید