سلمکی ابراهیم(نوازنده و آهنگساز و مدرس)

 

استاد ابراهیم سلمکی در تاریخ هیجدهم آبان سال 1311 در تهران محله سنگلج از پدری به نام محمد که خود موسیقیدان و نوازنده بودند و مادری بنام زیور بدنیا آمد. آقای سلمکی متاهل و دارای سه پسر و یک دختر هستند از پسران ایشان حسین . محمد و کارون تنها کارون سلمکی بصورت حرفه ای راه پدر را ادامه داده اند و هم اکنون کارون یکی از آهنگسازان خوب می باشند.

 استاد در سن پنج سالگی به نواختن سنتور پرداخت و تعلیمات خود را نزد پدر شروع کرد . ایشان می گویند اولین استاد و مشوقم پدر بودند و اولین کسی که مرا از این کار منع کرد هم ایشان بود در سیزده سالگی دو شرط برای ادامه موسیقی برای من گذاشت که تا پایان عمر به آنها پایبند هستم اول اینکه دنبال مشروبات الکلی نباشم و دوم اینکه به سمت و سوی دود نروم و فکر میکنم که ادامه زندگی و سلامتی من مدیون این دو شرط پدر بوده است. استاد سلمکی نزد پدر ردیف های موسیقی را یاد گرفت و با پشتکار راه خود را ادامه داد بصورتی که یکی از هنرمندانی شد که بسیاری از خوانندگان بزرگ از جمله منوچهر شفیعی قاسم جبلی اکبر گلپایگانی ایرج خواجه امیری حمیرا وفایی و خانم نرگس(خانم ایشان)از محضرش استفاده کرده اند.مدتی در محضر استاد صبا بوده اند و از ایشان درس محبت و زندگی آموخت و اینکه حسادت را از خانه دل بیرون کرده و همه هنرمندان را دوست داشته باشیم.ایشان در نواختن قانون ، تار و سه تار و اکثر سازها مهارت دارند اما ساز تخصصی شان سنتور است و ابتکار ناله در سنتور از ابداعات ایشان است. ایشان شاگردان زیادی تربیت کرده اند و برای خوانندگان معروفی در سبک جدیدی از موسیقی ایرانی آهنگسازی کرده اند. وقتی از آقای سلمکی پرسیده شد کدام یک از آثار خود را بسیار دوست دارید جواب دادند همه آنها را ولی آنچه که مردم بیشتر دوست داشتند یکی امواج کارون بود و دیگری ترانه دنیا .

در پاسخ به این سوال که هنرمند محبوب شما کیست فرمودند: همه هنرمندان را دوست دارند و آرزویشان اینستکه روزی موسیقی دانان و فعالین عرصه موسیقی نیز مثل سینما دارای اتحادیه شوند تا بتوانند در بهبود وضعیت موسیقی کشور قدم بردارند و از هنرمندان دفاع کنند.

ما هم برای این استاد بزرگوار که همیشه خنده بر لب دارند و با لطیفه ها و تکه کلام های زیبایشان دیگران را نیز می خندانند طول عمر و دلی شاد آرزومندیم.

از راست به چپ استادان: زرآبادی و محرمخانی و سلمکی

 

/ 0 نظر / 92 بازدید